TEMEL PERDE DUVARLAR SU YALITIMI

TEMEL PERDE DUVARLAR SU YALITIMI

TEMEL PERDE DUVARLAR SU YALITIMI

Temel perde duvarları, toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sızıntı suları, geçici veya sürekli basınçlı yeraltı sularına maruz kalır.

Temel çevresinde yapılacak drenaj uygulamaları ancak yeraltı suyunun basıncını düşürmede etkili olur; betonun su geçirimsizlik katkıları ile hazırlanması ise tam bir su yalıtımı sağlamaz.

Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek su, çelik donatıda korozyona sebep olup, sonrasında yapının ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. İç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı ürünler ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar.

1. Yüzey hazırlığı
Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır.
Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

2. İç ve dış köşelerin yuvarlatılması
Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması için iç köşeler yüzeye uygun malzeme ve hızlı uygulama ve sülfat dayanımı istenen durumlarda buna uygun malzeme secilerek ile pahlanmalıdır. Dış köşeler ise mekanik yöntemler ile tıraşlanarak yuvarlatılmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması
Kullanılacak ürün için önerilen astar uygulaması ve gerekli ise yapılacak sıyırma kat uygulamasının kurumasının ardından, kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan ürünler ile yüzeye 2 kat uygulama yapılmalıdır. Uygulama sonucunda ulaşılması gereken kuru film kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, uygulama yüzeyinin maruz kalacağı su basıncına göre değişmektedir.

4. Dilatasyon derzlerinin yalıtılması
Betonarme yapıdaki dilatasyon derzleri özel uygulama gerektiren noktalardır. Bu alanlarda hem yapı hareketliliğinin, hem de yalıtım katmanının devamlılığının sağlanması için uygun dilatasyon yalıtım bantları kullanılmalıdır.

5. Koruma katmanı uygulaması
Yüzey tercihine göre secilen uygun yalıtım malzemeleri ile yalıtım uygulaması yapılmış yüzeylerin toprak dolgusu sebebiyle zarar görmelerini engellemek amacıyla yüzeyler ekstrüde polistren ısı yalıtım levhaları ile korunmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir