Taşyünü Mantolama Firması

Taşyünü Mantolama Firması

Taşyünü Mantolama Firması

Türkiye de mantolama, ısı izolasyon sektöründe belli başlı iki malzeme kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi EPS (Expanded Polystyrene, Genleştirilmiş Polistiren ) diğeri isen taşyünü ısı izolasyon levhasıdır. Taşyünü ısı izolasyon levhalarla yapılan mantolama uygulamaları ülkemizde son yıllarda artmıştır. Özellikle yeni yapılan binalarda EPS kabul edilmemektedir. Isı izolasyonun taşyünü olarak projelendirilmesi ruhsat için belediyeler tarafından şart koşulmaktadır. Bunun geçerli nedenleri vardır.

Taşyünü levhalarına EPS levhalara göre avantajlı olduğu noktalar:

  • Taşyünü mantolama da kullanılan levvhalar yanmaz sınıfta malzemelerdir. Yangına karşı A1 normunda koruna sağlar.
  • Taşyünü mantolama levhalarının ısı iletkenlik katsayısı daha düşüktür daha ince bir tabakayla daha yüksek ısı izalasyonu sağlar
  • Taşyünü levhalar organik malzemelerdir kimyasal gaz salınımı olmaz
  • Taşyünü mantolama levhalarının ısı geçirgenliği yanında ses izalasyonu da avantajlı değerlere sahiptir
  • Taşyünü malzeme çevre dostudur. Üretiminde, uygulamasında ve atık olarak çevreye zarar vermez

Taş yünü malzeme genelde camyünü malzeme ile karıştırılmaktadır. Her iki malzeme tamamen ayrı malzemelerdir. Taş yünü volkanik kayaçların yüksek sıcaklıkta eritilmesi ve santrifüj marifeti ile lif haline getirilip preslenmesi ile oluşur. Yapısı bakalit kayadır. Camyünü ise aynı işlemin cam malzemeye yapılmasıyla oluşturulur.

Isı izolasyon, mantolama amaçlı cephede kullanılacak taşyünü malzemelerin min 130 kg/m3 densitide olması gerekir.

EPS köpük mantolama levhasının, taşyünü mantolama levhasına göre avantajlı olduğu noktalar:

  • Fiyat avantajı vardır. Yaklaşık %20 oranında daha ucuzdur
  • EPS köpük mantolama levhasının, taşyünü mantolama levhasına göre 5 kat hafiftir. Bu nedenle uygulamada, lojistikte, taşıma işlerinde daha seri hareket edilebilir. Mantolama uygulama süresi ortalama %20 kısalır.

Burada şunu belirtmekte fayda var genel düşüncenin aksine EPS (Expanded Polystyrene, Genleştirilmiş Polistiren )  köpük gaz salınımı yapmayan bir malzemedir. Şişirme elemanı olarak kullanılan pentan, imalat sonrasında 24 saat içinde sıfırlanır bu şekilde tamamen fiziksel özellikleri değişmeyen dayanıklı ve sağlıklı bir malzeme ortaya çıkar.

1980 ve 90 yıllarında ülkemizde kullanılan sert köpük tabir ettiğimiz XPS( Ekstrude Polystyrene) malzeme ile EPS malzeme karıştırılmamalıdır. XPS malzeme asla cephe mantolama imalatlarında kullanılmaması gereken bir malzemedir. Günümüzde artık bu şekilde kullanıma hemen hemen sıfırlanmıştır. XPS sert köpük malzeme pentan salınımına 1 yıla yakın zaman devam eder. Bu nedenle kaplandığı binanın hava kalitesini düzenli şekilde bozar. Ayrıca XPS’in buhar geçirgenlik, difüzyon katsayısı çok düşük olduğu için binada iç cephelerde yoğuşmaya sebep olur. 1980’lerde 90’larda hatalı şekilde mantolama uygulamalarında kullanılan XPS malzemeler mağduriyetlere neden olmuşlardır. Öyle ki, mantolama uygulamalarında ki bu malzeme tercihi hatası pek çok kat malikine mantolamanın zararlı kusurlu bir uygulama olduğunu düşündürmüştür. Cephe mantolama uygulamalarında kullanılması gereken doğru malzemeler olan EPS ve taşyünü ısı izolasyon levhaları ile yapılan mantolama uygulamalarında  bu sorunların hiçbirine  görülmez.

Mantolama kaplaması ile ilgili olarak; avrupa ülkelerinden üç kattan yüksek yapılarda yangın tehlikesi nedeniyle EPS mantolama yapılması yasaktır. 3 kattan daha yüksek binalarda ancak kat silmelerinde taşyünü yangın bariyeri yapılmak şartıyla EPS ısı izolasyon, mantolama uygulamalarına müsaade edilir. Bunun haricinde 3 kattan yüksek binalarda taşyünü ısı izolasyon yapılmasına müsaade edilir.

Cok katlı binalarda yapılan taşyünüı yangın bariyeri şu şekilde uygulanır. Yapı aşağıdan yukarıya doğru standartlarına uygun EPS malzeme ile normal olarak mantolama kaplanır. Kat silmesi yani döşeme beton hizasına gelindiğinde 40 santim genişliğinde, aynı kalınlıkta taşyünü levha ile bina çepeçevre şerit şeklinde geçilir. Bu malzeme yangın sırasında alev’in üst kata atlamasına engel olan bir yangın bariyeridir. Yine daire içinde çıkan yangınlarda pencereden çıkan alevin yukarıya doğru 60 santim ulaşma mesafesi olduğu kabul edilir. Bu şekildeki bir yangında pencereden çıkan alev bu taşyünü bariyer altında kalır. Yangın bir üst kata taşınmamış olur.

Türkiye’de EPS köpük mantolama uygulamalarında taşyünü yangın bariyerini ülkemizde uygulayan firmayız.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir