Taşyünü Mantolama Firmaları

Taşyünü Mantolama Firmaları

Taşyünü Mantolama Firmaları

Taşyünü mantolama fiyatları, mantolama uygulaması yaptırmayı düşünen apartman-site yöneticileri-yönetimleri, süreceğim başında en düşük fiyatlı mantolama uygulaması hedeflemeleri normaldir. Apartman yöneticileri sürecin başında bu hedeflerine ulaşabilmek için öncelikle mantolama sistem tercihi yapmaları gerektiğini görürler. Yaygın alternatifler EPS köpük mantolama yapılması ve taşyünü mantolama yapılmasıdır. Hemen bilinmelidir ki EPS köpük mantolama fiyatı, taşyünü mantolama fiyatına göre ortalama %20 daha düşük olacaktır. Bu oran En ucuz taşyünü mantolama fiyatları konusunda ısrarcı olunduğunda %15 seviyelerine gerileyebilir. Bunun iki nedeni vardır. İlki, EPS ısı yalıtım levha malzemesinin düşük fiyatıdır. ikinci etken, EPS mantolama malzemesini taşyünü mantolama malzemesine oranla 5 kat hafif olması nedeniyle oluşan uygulama kolaylığıdır. Bunlar teklif yansıtıldığında %20 oranında fiyat farkı oluşur.

En ucuz taşyünü mantolama fiyatlarını belirleyen etken malzeme fiyatları olduğu kadar uygulama fiyatlarıdır. Esasen çok katlı ve 18 temel ısı yalıtım malzemesinin kullanıldığı bir uygulama olan mantolama da EPS mantolama ile taşyünü mantolama arasında sadece iki malzeme farklılık gösterir. Bunlar ısı yalıtım levhaları ve kimi projelerde mantolama dübelleridir. Bunun haricinde taşyünü mantolama fiyatlarını ve EPS mantolama fiyatlarını belirleyen, kullanılan tüm malzemeler hemen hemen aynıdır. Benzer şekilde sarfiyatları da aynıdır. O zaman fiyatı etkileyen bu iki malzemenin farklı fiyatları olacaktır. Fakat taşyünü ve EPS mantolama arasında fiyatı etkileyen ikinci bir etken vardır. Bu da uygulama fiyatlarıdır. Taşyünü Mantolama malzemesi EPS köpük mantolama malzemesine göre 5 kat ağır bir malzemedir. Bu nedenle taşınması, iskelede yüksek katlara çıkartılması, çıkartıldığı katta bir kişinin bunu uygulaması, malzemenin şantiye getirilmesi götürülmesi, lojistik faaliyetler çok daha zahmetlidir. Bu zorluk nedeniyle ustaların taşyünü mantolamada günde yaptığı uygulama metrajı zaman zaman yarı yarıya düşer. Bu birim m2 işçilik fiyatlarının %40 oranında artması anlamına gelir. Bu taşyünü mantolama fiyatlarını EPS köpük mantolama fiyatlarına göre yükseltir. Benzer nedenlerden taşyünü mantolama uygulaması EPS mantolama uygulamasına göre süre olarak %15 daha uzun sürer. Sabit işletme giderleri hesaba eklendiği için  bu da fiyatlara, fiyat tekliflerine yansıtılır.

En ucuz taşyünü mantolama fiyatları için uygulayıcı firmanın kullandığı malzemeleri yüksek iskontolu alması gerekir. Bu neden de bayilik avantajına sahibi olması ve çok sayıda projeyi eş zamanlı götürerek yüksek hacimde malzeme çekmesi malzeme temininde fiyat avantajı yaratır. Bu kurumsal kimlikli mantolama firmalarının verdiği taşyünü mantolama tekliflerinde müşteriye yansıtılır. Taşyünü mantolama yapılması ile EPS mantolama arasındaki avantaj ve dezavantajlar için siteden ‘ TAŞYÜNÜ MANTOLAMA YAPILMASI’ makalemize bakmanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir