87.png

 

 

Parapet, Sıva, Tamirat

Bina yüzeyinde meydana gelen arızaların yapıların bazı bölgelerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu bölgeler; balkon parapetleri, pencere altları ve teras parapetleridir. Parapetlerde meydana gelen arızalar genellikle, parapetlerin üzerine harpuşta yapmamaktan ve iç kısımlarının suya karşı ya hiç tecrit edilmemesinden veya yetersiz oluşundan kaynaklanmaktadır . Pencere altlarındaki arızaların kaynağı ise pencere denizlikleridir. Denizlikle doğrama birleşim yerlerinin yanlış detaylandırılması veya parapet elemanının eğiminin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır

İçeriden gelen sularla gevşemiş olan sıva içi yağmur suları ile doygun bir hale gelir, bu durumda soğuk havalarda donma olayı gerçekleşirse, suyun hacmi artar sonuçta sıva plaklar halinde düşer. Bu da büyük hasarların oluşmasına neden olur. Bu durumda dökülmeye başlamış parapet sıvalarının soğuk kış günlerinde don etkisi altında daha fazla çalışacağı ve dökülmelerin hızlanacağı söylenebilir. 

Can ve mal güvenliğini tehdit eden parapet sıva dökülmelerinin tadilat işi binaya iskele kurularak yapılmaktadır. Bu tür tadilat işlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Sağlıklı bir sonuç için çalışmış, yüzeyden ayrılmış olan tüm sıvaların tespit edilmesi ve mekanik kuvvet kullanılarak dökülmelidir.  Çıkan demirlerin pas hemizliklerinin yapılması, aderans arttırıcı malzemeler ile kaplanması ve üst manto sıva tamiratlarının yapılmasından sonra komple tüm yüzeyin fileli sıva ile pağlanması ve son olarak boyanması gerekir. 

 

Kalıcı çözüme ulaşılması ve benzer sorunların tekrarlanmaması için ciddi bir çalışma gerektiren parapet sıvalarının tadilat işlerinde Milton Yapı deneyimli kadrolarına güveniyor. Uygulamanın tüm aşamalarında malzeme tercihi olarak KÖSTER kullanıyor.