22.jpg

 

 

Mantolama Önemli Noktalar

Her apartman, site yada herhangi bir yapıda dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) kararından hemen sonra düşünülen ilk kıstas firmadır. Mantolamaya karar verdikten sonra, marka ve uygulayıcı firma seçim süreci başlar. Kullanılacak malzeme kalitesi ve üreticisi kadar uygulayıcı firma da çok önemlidir. Hatta milton yapı  olarak bize göre uygulayıcı firma, ürün markasından daha da önemlidir. Marka garantisinin sağlanabilmesi için mutlaka dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) malzemesinin paket sistem olması şarttır, aksi takdirde garanti geçerli değildir. Paket sistemden kastımız kullanılan her malzemenin (ısı yalıtım levhası, yapı kimyasalları, boya, donatı filesi, köşebent, dübel vb.) aynı markada olmasıdır. Piyasada (Capatect Dalmaçyalı, Polisan Enerji Exelans, Baumit, Marshall, Fawori, Alsecco,KYK,TERRACO vb.) çok fazla dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) paket sistemi üreten firma mevcut. Malzemeyi paket sistem olarak rahatlıkla sağlayabilirsiniz, yalnız uygulayıcı olarak uzman bir uygulayıcı firma bulmak ve işi problemsiz yaptırmak gerçekten çok zordur. Türkiye’de bu konudaki müşteri memnuniyet oranı çok düşüktür, memnuniyet oranı yaklaşık %28’dir. Dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) işi yarıda bırakılan yapı sayısı çok fazladır, yaklaşık olarak her 5 binada 1 binada problem çıkmakta ve iş yarım bırakılmaktadır. Uygulayıcıların büyük bir kısmı ise verdikleri sözlerden caymaktadırlar.

 

1. İlk caydıkları madde de paket sistemdir, teklifte marka belirtmelerine rağmen paket sistem kullanmamaktadırlar. Genellikle fiyat rekabetlerini arttırmak için Filli, Polisan, Marshall Mantotherm gibi markalar belirtip sadece ısı yalıtım levhasını marka olarak kullanırlar. Geriye kalan toz grubu, boya, donatı filesi ve köşe profilini piyasa malı olarak tabir ettiğimiz ürünleri kullanırlar. Bu tür bir mantolama uygulamasının hiçbir garantisi yoktur. Bu taktiğin uygulanmasının sebebi, müşterinin bilgisizliği ve uygulayıcı firmaların biraz kurnazca davranıp tekliflerine marka olarak sadece EPS yazmalarıdır. Bunu önlemenin için sözleşmeye mutlaka paket sistem mantolama yazmak gerekir. Paket sistemin kullanılmadığı hiçbir mantolama uygulamasının üretici garantisi yoktur.

 

2. Binada mantolama paket sistemin kullanıldığını ispatlamak için mutlaka evraklandırmak gerekir. Yani tim malzemelerin şantiyenize yani binanıza irsaliye ile inmesi lazım ve adresinizin mutlaka irsaliyeye (üreticiye ait irsaliye, örneği mantotherm’e ait se Mantotherm’e ait irsaliye ) dolayısı ile üreticinin veri tabanına işlenmesi şarttır. Tıpkı beyaz eşya gibi, siz bir Arçelik marka bir buzdolabı aldınız ve tayininiz Van’a çıktı diyelim, eğer aldığınız dolap yetkili satıcıdan alınmışsa garanti sürecince istediğiniz yetkili servisten hizmet alabilirsiniz demektir. Mantolamadaki süreç de benzer şekilde işler.

 

3. Ayrıca milton yapı  olarak dikkatimizi çeken diğer bir konu ısı yalıtım levhasının kalınlığının önemsenmemesidir. Bu da üretici ve uygulayıcı kadar önemli bir konudur. Levha kalınlığı yalıtım değeri olarak bilinen lambda değeri ile doğru orantılıdır. Yani 5 cm mantolama ile 3 cm mantolama arasında %65’lik bir verim farkı söz konusudur. Fiyat açısından metrekarede yaklaşık olarak 2-2,5 TL fiyat farkı vardır. Fiyat/performans kıyaslaması yaptığımızda toplamda %10-15’lik bir fiyat farkına karşılık %65’lik geri dönüş mükemmel bir yatırımdır. Ayrıca 3 cm ve hazır panelle yapılan mantolama işlemi sonrası duyulan pişmanlık sonrası alınabilecek aksiyonun maliyeti çok ağırdır. Binada göreceği hasarı da göz ardı etmemek gerekir. Çünkü kullanılan yapıştırıcının sökümü çok zordur, metrekarede kullanılan 6 adet dübel ( bu rakam milton uygulamalarında 8 adet) de hesaplandığında binlerce dübelin çıkarılması ve çıkan çöpün bertarafı ile işinden çıkılamaz durumlar yaşanabilir.

 

4. Üreticinin kurumsallığı ile uygulayıcı firmanın kurumsallığı birbirinde ayrı ayrı düşünülmemeli. Ayrıca mantolamayı yapacak firmanın finansal anlamda bu işin üstesinden kolayca gelmesi gerekir. Teknik ve finansal sıkıntılar çekmemesi lazım. Bu sektörde tahsilâtlar genellikle taksitle yapıldığından binanın teslim edilmesine kadar ekibe ve malzemeye yapılacak ödemeler konusunda sıkıntılar yaşanmamalı, yaşanacak sıkıntılar da kesinlikle işi aksatmamalı.

 

5. Yaşanacak sıkıntılardan biri de her müşteri tarafından fazlasıyla önemsenen muhatap bulamama konusudur. Türkiye’ye inşaatlarda çalışan kişi ve firma konusunda kalifiye problemi yaşanmaktadır. Bu da inşaat işlerinin ağır olmasından dolayı herkes tarafından tercih edilebilir olmamasından kaynaklanır. milton tarzında gerçekten  sistemli çalışan ve kurumsal olan firma sayısı çok azdır. İşi yaptırmak uzun bir süreç olduğundan bu süreç içerisinde sürekli birileriyle muhatap olmanız gerekir, işin istenen kalite standartlarında olup olmadığı, istenen malzemelerin kullanılıp kullanılmadığı veya istenen işlerin istenen şekilde yapılıp yapılmadığını sürekli kontrol etmeniz gerekir. İşlerde herhangi bir terslik yaşanması durumunda buna müdahale etmeniz gerekir, bu konuda karşınızda da sizi anlayacak birilerinin olması ve dilinizi anlaması şarttır. Bu konuda yeri geldiğinde ekiple de muhatap olacağınız için mantolama ekibinin de profesyonel ve uzman olması aranır nitelik olmalıdır.

 

6.. Türkiye’de iş güvenliği kanunu büyük ölçekli firmalarda bile tam olarak uygulanmaz. Mantolama uygulaması dış cephede uygulandığından iskele kullanılır, yüksekte kurulan iskelede mutlaka iş güvenliği önlemleri alınmalı. Bununla birlikte çalışan her çalışanın sigortalı olması kanuni bir zorunluluktur. Bu konuda mesuliyet işgören ile birlikte bina yönetimine aittir. Mali sigortası ile birlikte üçüncü şahıs sigortası yaptırılmış olmalı. Mantolama firmalarında bu sigortaları yaptırıp rekabet edebilme şansı çok düşüktür. İskele olarak da ASANSÖRLÜ veya İŞ GÜVENLİKLİ  iskele kullanılmalı ve kişisel koruyucu önlemler alınmalıdır. Tüm bunlar da maliyetleri ciddi anlamda arttırdığından tüm bu kuralların birebir uygulanması sadece büyük şantiyelerde söz konusudur. Mantolama şirketlerinin bu kuralları renovasyonda uygulaması imkânsızdır, uygulayan mantolama firma sayısı da yok denecek kadar azdır. Bunun ilk sebebi mantolama ile ilgili ülkemizde hiçbir denetim sisteminin olmaması. Mantolama kalitesi ve standartları ile ilgili hiçbir çalışma ve kontrol olmadığı gibi, bakanlık müfettişlerinin denetimleri de görünmemektedir.