65.png

 

 

Mantolama Nedir, Ne İşe Yarar

Mantolama binaların ısıl açıdan korunaklı hale getirilmesi için en çok tercih edilen uygulamadır. Isı köprülerinin oluşumunu engellemek ve ısı yalıtımın sürekliliğini sağlamak için genelde tercih edilen uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cepheden yapılan  mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun  ısı yalıtım sistemi olarak önerilmektedir.

 

Mantolama yapıda ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış çeperinin ısı yalıtım malzemeleri ile eksiksiz olarak kaplanmasıdır. Teknik olarak, ısı köprüsü oluştur unsurları yok ederek istenilen düşük ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

 

MANTOLAMANIN AVANTAJLARI

  • Bina dış yüzeyindeki her türlü betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.

  • Binayı dışarıdan bir manto gibi sarar. Ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.

  • Bina dış duvarları dış ortamın yıpratıcı etkilerinden korunur.

  • Bina taşıyıcı  konstrüksiyonunu olası kohezyon ve korozyon  etkilerinden korur

  • Yoğuşma riski en aza indirilir.

  • Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar

  • Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.

  • Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.

  • Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.

MANTOLAMA NERELERE YAPILIR

 

Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.

 

MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR

 

Mantolama uygulaması 20 daireli bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi azalan veya artan yönde etkileyebilmektedir. Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır. En ideal zaman, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının en az +5 oC olduğu dönemdir.

 

MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR

 

Oturum olan binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık-boşluk kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanmasıdır. Söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye tekrar monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli bir noktadır. Bazı binalarda zemin katlarda mantolama yapılan yüzeyler araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması faydalı olacaktır. Bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla görüşüp yardım talep etmeniz gerekir. Yapınızın sağlığı ve ömrü,  sizin yaşam alanınızın sağlığı, konforu açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın size en iyi çözüm olacaktır.