Adsız.png

 

 

Isı Yalıtımı Nedir

Isı yalıtımı, konutların dış ortamdan ısı alışverişinin engellenmesi adına yapılan işlemlerdir. Yüksek enerji giderleri ısınma için ayrılan bütçeleri de arttırmaktadır. Ülkemizde tüketilen toplam enerjinin 1/3 oranının konutların ısıtılması için tüketilmektedir. Bu düşünüldüğünde ısı yalıtımı bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında mantolama, konutların ömrünü uzatmak, değerini arttırmak, arzu edilen konfor şartlarını sağlamak, sağlıklı bir yaşam sürmek, çevre kirliliğini azaltmak ve sağlıklı bir çevre oluşturmak faydalarını da beraberinde getirir.

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

 

Konutlar, ısı izolasyonu yapılmadığı veya doğru şekilde ısı izolasyonu yapılmadığı durumlarda ısı kaybı ve buna bağlı olarak da enerji maliyetleri artmaktadır. Bir kısım uygulamalarda inşaat  firmaları ısı kayıplarını göz ardı ederek inşaatlarını yapmaktadırlar.  Sadece görsel kaygıların ön planda tutulduğu ve esasında  malzeme ve içerik uygulama eksikliği taşıyan bu binalar,  kullanım ömrü süresince bina sahiplerinin bütçelerine hem de daha fazla yakıt tüketerek çevreye ve ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu yaygın olumsuzluklar görülerek bunlara engel olunabilmesi amacıyla  2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre yeni konutlar ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmek zorundadır.  Eski binaların da 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi alınabilmesi için ilk yapılması gereken konutlarda  ısı izolasyonu uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Yapılarda ısı yalıtım kalınlığının uygun şekilde seçilmesi, yaşam konforun sağlanmasında ve bina enerji sınıfının belirlenmesinde önemli etkenlerden birisidir.

 

NEDEN ISI YALITIMI YAPTIRMALIYIZ

 

Isı yalıtım uygulamasının kullanıcıya  hemen dönen faydaları vardır...

 

  • Kışın soğuğu engellediği gibi  yazın ise sıcağı geçirmeyen ısı yalıtım sistemleri ile yaşam konforunuz tüm mevsimlerde kalıcı yükselecektir.  

  • Doğru yalıtım uygulamaları ile ısıtma ve soğutma giderleriniz de %40 -60 oranında tasarruf sağlayacaksınız. Bu değer ısı yalıtım uygulaması için harcadığınız bedeli 3 yıl sonunda size geri ödemiş olacaktır. Bina ömrünüzün en az 50-60 yıllar olduğu düşündüğümüz durumda bu sürdürülen konfor size yüksek bir ekonomik tasarruf olarak her gün dönecektir. 

  • Isı yalıtım uygulaması evlerde rutubet, yoğuşma, küf,  nem sorunlarını anında ve kalıcı bitirir. Isı yalıtım uygulamaları ile konutlarınızı küf, nemden koruyarak sağlıklı yaşamın  tadını çıkartabilirsiniz.

  • Isı yalıtım uygulamaları binanızın taşıyıcı sistemlerini dış etkenlerden korur. Yarattığı konfor yanında binanızın ömrünü uzattığı gibi binaya ait bakım masraflarını buyuk oranda düşürdüğü açık bir tespittir. 

  •  Isı yalıtımı ile doğaya bırakılan, fosil yakıtlara bağlı zararlı emisyonların etkisinin azalmasına yardımcı olabilir ve  ekolojik dengenin korunmasına en üst düzeyde katkıda bulunabilirsiniz. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakılmasını sağlayabilirsiniz