ISI YALITIMI AŞAMALARI

ISI YALITIMI AŞAMALARI

ISI YALITIMI AŞAMALARI

Yüzey Hazırlık

Subasman Profili Yerleştirme

Isı Yalıtım Levhaları Yapıştırma

Isı Yalıtım Levhaları Dübelleme

Köşe Profilleri Yerleştirme

Fileli Sıva Uygulama

Dekoratif Kaplama ve Dış Cephe Boya

ISI YALITIMI UYGULAMASI

Dış cephe ısı yalıtım-mantolama uygulaması yapılacak yüzey tozdan, kirden, yağdan ve nemden arındırılmaktadır. Dökülme ya da kabarma olan bölgeler tel fırça ile temizlenmekte, çatlak ve kırık bölgeler dolgu malzemeleri ile tamir edilmektedir.

Isı yalıtım levhaları, montajı terazisinde yapılan su basman profiline uzun kenarı zemine paralel olacak şekilde yerleştirilmekte, düzgün bir hat oluşturması sağlanmakta ve çerçeve metodu ile yapıştırıcı sürülen levhalar, subasman profiline oturtularak duvara kalıcı yapıştırılır.

Isı yalıtım levhalarının yapıştırılacak yüzeylerinin tüm kenarlarına gelecek şekilde çerçeve metodu ile yapıştırma harcı sürülmekte, levhaların ortalarına 3 noktaya noktasal yapıştırma harcı uygulanarak ve malzemenin imalatçı firmasının istediği dizim yönetimi ile duvara yapıştırılır. Levhaların duvara yapıştırılması esnasında ısı köprülerinin oluşmasını engellemek amacıyla kenarlardan taşan harçlar mutlaka temizlenmektedir.

Yapıştırma işleminin gerçekleşmesinden sonra (ortalama 24 saat sonra) rüzgarın rezonans, vakum ve türbülans etkilerine karşı dayanıklılık amacıyla dübelleme işlemi yapılmaktadır. Uluslararası standartlar doğrultusunda uygulamalarda m² başına 6 adet tespit dübeli kullanılmaktadır. milton 8 adet/ m2 sıklığı uygulamalarında tercih etmiştir.

Köşelere konulacak köşe profilleri ile su ve rüzgar etkileriyle oluşabilecek ayrılma risklerini engellemek ve düzgün köşeler elde etmek mümkün olacaktır. Gerekli yapı kısımlarında uygulama kusurları yaratılmaması için dilatasyon, damlalık, denizlik vb. malzemeler doğru biçimde uygulanmaktadır.

Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva uygulaması yapılmakta ve doğru donatı filesi sıvanın içine gömülecek şekilde yerleştirilmektedir. Cephede lekelenme olmaması için sıva kurumadan daha kalın olan ikinci kat sıva uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra çimento esaslı, mala ile uygulanan son kat dekoratif kaplama yüzeye tekstürlü bir efekt verilerek uygulanmakta ve arzu edilen akrilik dış cephe boya uygulaması yapılarak dış cephe ısı yalıtım işlemi sonlandırılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir