3_mantolama-dubeli.jpg

 

 

EPS Kanserojen mi

EPS VE YAŞAM

 

"Milton mantolama uygulamalarında, dinlendirilmiş, pentan şişirme ajanı salınımı tamamlanmış EPS ( Expanded Polystyrene) malzeme kullanıyor."

 

EPS Üretimi

EPS (Expanded Polystyrene, Genleştirilmiş Polistiren), stiren monomerinin polimerizasyonu sonucu elde edilir. EPS hammaddesi içinde bulunan şişirme ajanı, buhar ile bir kalıp içinde genleştirilir ve kalıbın şeklini alması sağlanır. Bu şişirme ajanının (pentan) ozon tabakasına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Pentan gazı atmosferde parçalanmasını sekiz günde tamamlar.

EPS Kansorojen midir?

EPS zehirli değildir; normal atmosfer şartlarında kimyasal reaksiyona girmez. Kloroflorokarbon (CFC), Hidrokloroflorokarbon (HCFC) ve formaldehid içermez. Kyoto ve Montreal protokollerine göre kullanımı çevreye uygundur.

EPS’nin Özellikleri

EPS bakteriler ve mantarlar için bir besin kaynağı değildir. Üretilen ürünün % 98-99 'u hava, %1-2'si katı maddeden oluşur. EPS üretiminde, benzer ürünlerle kıyasla daha az enerji, dolayısıyla daha az tabii kaynak tüketilir. EPS ile yalıtılan binalarda ısı tüketimi %50’ye kadar varan oranlarda düşmektedir. 

EPS sağlığa zararlı madde içermediğinden, yiyecekler için ambalaj yapımında, arı kovanlarında ve küçük canlıların yetiştirildiği kapların yapımında kullanılabilmektedir. Bitki toprağını gevşetmek amacı ile toprağa karıştırılabilir; mikroorganizmalara zarar vermez. EPS ortalama bir kentin ürettiği çöp ve atıklar içerisinde ağırlık bakımından %0,1'den az bir orana sahiptir. Şehir çöplüklerinde gömülen çöpler içerisindeki EPS parçaları, gömülü çöplerin havalandırılmasını ve organik maddelerin daha hızlı ayrışmasını sağlamaktadır.

Sürdürülebilir Bir Dünya ve Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı ülkemizde çoğunlukla ekonomik boyutuyla bilinmekte ve incelenmektedir. Bu yüzden de ısı yalıtım kararı alınırken yatırımın geri dönüş süresi ve geri döndükten sonra bıraktığı kazanç ön plandadır. Ekonomik boyutu ısı yalıtımının arkasındaki sürükleyici güç olmakla birlikte toplumumuza ve dünyamıza tek katkısı değildir. Isı yalıtımının katkılarını basit anlamda enerji tasarrufu ve konforlu yaşam olarak ikiye ayırabiliriz. Bu iki maddeyi de kendi içinde maddelere ayırabiliriz. Isı yalıtımının sürdürülebilir bir gelecek için neden vazgeçilmez olduğu aşağıda ifade edilmektedir:

  Enerji Tasarrufu

  • CO2 emisyonunu azaltarak çevreye katkı ve küresel iklim değişikliğinin önüne geçme

  • Doğal kaynakların etkin kullanımını azaltarak çevreye katkı

  • Aile/İşletme Bütçesine Katkı

  • Ülke Bütçesine Katkı

  Konforlu Yaşam

  • Gün içinde sabit ısı

  • Mevsim değişikliklerinde sabit ısı

  • Yapının her bölgesinde eşit ısı

Dünyamızın geleceğine çok büyük bir tehdit oluşturan küresel iklim değişikliğinin önüne geçmek için CO2 emisyonunu azaltmamız gerekmektedir. Dünya enerji devlerinden Vattenfall şirketinin McKinsey’le birlikte yaptığı araştırmaya göre CO2 emisyonunu azaltmanın 27 yöntemi ve bu yöntemlerin yılda azaltacağı CO2 emisyonunu tespit edilmiştir. Bu yöntemler arasında yılda 1.7 Milyar Ton CO2 emisyonu azaltma ile ısı yalıtımı bu 27 yöntem arasında en önde gelenlerden bir tanesidir.