Drenaj

Drenaj temellerde, konutları yüzeysel ve yeraltı sularının yol açacağı zararlardan korunmak amacı ile yapılan su ve nem yalıtımı yapabilen özel bir uygulamadır. Genel amacı, temellerdeki nem - su yalıtımı ile toplanan yeraltı, yüzey ve sızıntı sularının yanı sıra kar ve buzun erimesinden oluşan suları toplamak, yapıdan uzaklaştırmak, bu sulardan binayı korumak amacıyla gerçekleştirilmektedir. 

 

Eğer konutunuzun temelleri su yalıtımı katmanı oluşturulmadan tamamlanmışsa, suya karşı koruma ancak perde duvarlarda yapılacak yalıtım katmanı ve binayı çepeçevre saracak drenaj hattıyla mümkün olacaktır. Drenaj hattının tıkanmaması bu tip yalıtımlarda büyük önem taşımaktadır. Drenajı çalışan bir yapıda çevre su seviyesi drenajın oturtulacağı temel seviyesinin altına indirilmektedir. Bu halde yapı toprak altı çeperi su zorlanmasından kurtarılmaktadır. 

 

Temel su yalıtımlarında polimer bitüm membranlarla su yalıtımı yapılırken, iki kat membranla şaşırtmalı  uygulama yapılması ve bu membranların polyester keçe taşıyıcılı olması önemlidir. Su yalıtımının toprakla temas ettiği bölümlerde noktasal zedelenmeleri engellemek üzere bir koruyucu tabaka oluşturulması gerekmektedir.  Özen isteyen ve detayları fazla, kritik bir uygulama olan temelde su yalıtımı işleminde, yalıtımın ana unsurlarından bir tanesi drenajlı yalıtım uygulamasıdır. Drenaj, suyu izolasyon bölgesinden uzaklaştıracağı gibi yalıtım kaçakları oluşması halinde sızıntı sularını en aza indirecek ve  uygulama sırasında da kuru bir yüzeyde çalışılmasını sağlayacaktır.

 

Drenaj uygulamaları su izolasyonunda destekleyici, tamamlayıcı bir kalemdir. Drenajın hiçbir zaman tam bir yalıtım yerine geçmez. Her ne kadar drenaj işlemi modern malzemeler yardımıyla gerçekleştirilse de yalıtıma suyun ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Esasen  temel su yalıtımı uygulamalarında drenaj  suyun basıncını düşürme görevini üstlendiği kabul edilmelidir.

 

İÇ DRENAJ

 

Dış drenaj yapma imkanı bulunmayan durumlarda bodrum katında yapılan drenaj şeklidir. Genellikle konutların merkezi yerinde bodrum döşemesi en az  2 m derinlikte ve 50x50 cm boyunda bir kuyu şeklinde yapılmaktadır. Kuyu harçsız moloz taş duvar olarak örülmekte ve üzeri sac ya da beton bir kapakla kapatılmaktadır. Kuyu üzerine, otomatik olarak çalışan bir su motoru yerleştirilmektedir. Bir ucu suyun döküleceği yere bağlanan ve su motoruyla da bağlantılanan bir su borusunun diğer ucu da kuyuya indirilmekte ancak boru, kuyu tabanından 15-20 cm yukarıda bırakılmakta ve ucuna da bir süzgeç takılmaktadır. Zeminden sızan su bodrumun taban seviyesinden 40-50 cm aşağıya kadar yükseldiğinde su pompası çalışmakta ve suyun dışarı atılması sağlamaktadır.

 

DIŞ DRENAJ

 

İdeal tavsiye edilen drenaj tipidir. İç drenajdan farkı, konut çevresinde temel duvarından 50-100 cm kadar dışarıda ve temel tabanından 30-50 cm derinde %5-10 eğimli bir kanal açılmakta ve kanal tabanına genellikle 20 cm çapındaki beton ya da kil künkler-büzler 2-4 cm aralıklarla döşenmektedirler. Künklerin ek yerlerinin alt yarısı, çimento harcıyla kapatılmaktadır. Kanal, künk yüksekliğinin yarısına kadar kil ile doldurularak iyice sıkıştırılmakta ve kil dolgu ve künklerin önce iri, sonra ufak taş parçalarıyla, yüzeye yakın kısmı ise iri kumla doldurulmaktadır. Drenaj kanalının köşe yaptığı yerlerde, en az 50x50 cm boyutunda ve kanal tabanından 15-20 cm aşağıdan başlayıp, bahçe seviyesine kadar yükselen taş ya da beton rögarlar-bacalar yapılmakta, künkler bu rögalara bağlanmakta ve en düşük seviyeli künk de dere, kanalizasyon vb. yerlere bağlanarak suyun binadan uzaklaştırılması sağlanmaktadır.

 

Günümüz uygulamalarında drenaj da künk yerine delikli ve oluklu plastik PVC borular da kullanılmaktadır. Çapları 10-20 cm, boyları da 100 m'ye kadar olan bu borular, hafif ve işçiliklerin kolay olması bakımından tercih edilirler. Basit drenajlarda ise iri taş parçalarıyla, plaka taşlarla veya tuğlalarda da drenaj uygulaması yapılabilmektedir.

 

DRENAJ UYGULAMASININ AŞAMALARI

 • Konut çevresinde bulunan ve çalışmayı engelleyebilecek ağaç vb. bitkiler sökülerek uygun başka bir yere dikilmesi sağlanır.
   

 • Kepçe veya el ile kazı işlerine başlanır.
   

 • Ana logara uzaklığı ve uzaklığın eğimi gözden geçirilir.
   

 • Açılacak tranşenin ortalama derinligi 1.7 m olmalıdır. Genişliği için serbest çalışılabilir.
   

 • Kazı, temelin alt seviyesine kadar yapılır.
   

 • Bina duvarları temizlenip yıkandıktan sonra kurumaya bırakılır.
   

 • Fazla hafriyat döküm yerine gönderilir.
   

 • Temel ve duvarların kuruması ile birlikte zeminde sıvı membran uygulamasına geçilir.
   

 • PP3000 cam elyaflı ve keçeli  bir malzeme ile (Sürme esaslı bir malzeme tercihi de yapılabilir) ısıtma yardımı yapılarak ek yerleri 20 -30 cm olacak şekilde üst üste getirilir ve mebran uygulaması yapılır. 
   

 • 100'lük drenflex drenaj borusunun (projesine uygun kesitte) temelin üstüne veya temel kirişi altına yastıklama tekniği ile döşenmesine başlanır.
   

 • Drenflex borusu üzerine geotekstil malzemesi serilerek mıcır dolgusu yapılır.
   

 • Duvar su izolasyonu membranın zarar görmesini engellemek amacı ile subasman kotu ile drenfileks borusuna kadar drenaj levhası yerleştirilir.
   

 • Bütün bu işlemlerden sonra bina tesisatlarına verdiğimiz bir zarar olur ise anında onarılır.
   

 • Açılan tranşenin doldurulmasına başlanır.
   

 • Bina etrafına 50 - 80 cm genişliğinde tretuvar betonu yapılır.
   

 • Tretuvar betonu üstüne oluklu karo taşı döşenir.
   

 • Drenflex ve çatı inişleri ile yağmur suyu bacası bağlantılarının yapılmasına dikkat edilir.
   

 • Bahçe ve konut girişi eski haline getirilir,  test işlemi ile birlikte projenin teslimi yapılır.

DRENAJ FİYATLARI

 

Drenaj fiyatları kullanılacak drenaj malzemelerine, uygulama yapılacak bina ve bina çevresinin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Doğru fiyatın alınabilmesi için mutlaka keşif işlemi gerçekleştirilmelidir. Tüm detaylar yerinde incelendikten sonra fiyat oluşturulmalıdır. milton yapı uzmanlık işi olan drenaj uygulamalarını deneyimli kadrosu ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Doğru yapılmayan, çalışmayan bir drenaj hiç yapılmamış bir direnajdır. 

 

Drenaj fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilirsiniz.  İletişim telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizi arayarak, keşif randevu işleminizi gerçekleştirecektir.

Mesajlarınızı iletişim formunu kullanarak da gönderebilirsiniz..

A

Brandium Residence R2 Blok K:3     D:33 Ataşehir / İstanbul

E

info@miltonyapi.com 

W

www.miltonyapi.com

T

0216 939 8 410

F

0216 939 8 410

M

0532 262 0 991

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Tumblr Social Icon
 • Instagram
QRmilton2.png