Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Dış cephe mantolaması nasıl yapılır? sorusu ile uygulamanın tüm süreci hakkında bilgi toplanmaktadır. Mantolama uygulaması tüm süreç boyunca dikkat ve özen gerektiren işlemler bütünüdür. İşlemlerden birinin eksik ya da hatalı olması durumunda telafisi güç olacak daha büyük maddi ve manevi zararlar ortaya çıkmaktadır.

Mantolama Uygulamasına Nasıl Başlanır?

Dış cephe mantolaması nasıl yapılır? cevabında ilk olarak hukuki süreç tamamlanmaktadır. Bunun için;

 • Bina yöneticileri ve kat malikleri arasında mantolama toplantısı yapılır ve karar alınır.
 • Alınan karar bina karar defterine yazılır.
 • Karara karşı dava açılması durumunda mahkeme sonucu beklenir.
 • Karar doğrultusunda teknik şartname hazırlanır ve firmaya sunulur.
 • Firmanın keşif ekibinin incelemesi sonucunda hazırlanan teklif mektubu verilir.
 • Anlaşma sağlanması durumunda taraflar arasında sözleşme imzalanır.

Dış cephe mantolaması nasıl yapılır? cevabı yasalara uygun şekilde başlamaktadır. Yasal süreçte aksaklık olması durumunda işlemler ya beklemeye geçer ya da iptal edilmektedir. Bunun sonucunda maliyet yükü artmaktadır.

Mantolama Uygulaması Adımları Nelerdir?

Dış cephe mantolaması nasıl yapılır? sorusu cevap olarak uygulamanın adımlarını ön plana çıkarmaktadır. Bu doğrulturda uygulama aşamaları şöyledir;

 1. Yüzey temizliği: Binalarının dış yüzeylerinin kirden ve tozdan arındırılması, çatlakların tamiri ve deliklerin doldurulması işlemidir. Temizlik ile yüzeyler pürüzsüz hale getirilir.
 2. Profillerin yerleştirilmesi: Mantolama levhalarının düzgün ve sağlam olmasını sağlamak için su basman ve köşe profilleri düzgün bir şekilde yüzeye monte edilir.
 3. Levhaların yapıştırılması ve beklenmesi: Levhaların arka yüzüne yapıştırıcı sürülerek baskı uygulanıp profiller arasına yerleştirilir ve baskı uygulayarak yapıştırılır. Kuruması için 24 saat beklenir.
 4. Donatı filesi serilmesi: Levhaların üzerine donatı filesi serilerek iki kat ince sıva ile kapatılır, kuruması beklenir.
 5. Kalın sıva ve boya yapılması: Dış cephe mantolaması nasıl yapılır? devamında file üzerine kalın sıva çekilir ve pürüzsüz hale getirilir. Kuruduktan sonra isteğe göre seçilmiş boya yapılır.
 6. Dekor süslemesi: Levhalar üzerine beğenilen dekorlar işlenmektedir.

Uygulamanın sonunda yeni çehresine kavuşmuş verimi artıran mantolama uygulaması teslim edilmeye hazır hale gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir