85.png

 

 

Dış Cephe Boya

Konutların iç mekanları boya tercihi kadar bina dış cephe boya seçimi de  estetik önemli, dayanıklılık açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Dış cephe boyası seçiminde dikkat edilmesi gereken,  uygulama yapılacak binanın içinde bulunduğu iklim koşulları ve uygulama yapılacak yüzeyin özellikleridir. Aşırı yağış alan iklim koşullarında nem ve suya dayanıklı boyalar tercih edilmelidir. Bu tür iklimler için tavsiye edilen boya çeşidi silikonlu dış cephe boyaları olacaktır. Daha az yağış ve yoğun güneş ışığı alan bölgelerde nem dayanıklılığından önce güneş ışınımlarına dayanıklı, kullanım ömründe renk değişimi yaratmayan ve açık renkli boyalar tercih edilmelidir. Düzgün ince sıva yapılmamış yüzeylerde de düz boyalar yerine grenli boyaların seçilmesi alt yüzey hatalarını kapatılması ve görsel algının kuvvetlendirilmesinde  önemli bir rol oynamaktadır.

 

Dış cephe boya uygulamalarının sıhhatini,  malzemenin dayanıklılığı kadar işçilik kalitesi de etkilemektedir, . milton yapı yalıtım-mantolama danışmanları dış cephe boya seçiminden uygulama bitimine kadar yalıtım sürecinde  bilgi ve birikimleri ile sizlere yardımcı olacaklardır. Proje sorumlularımız uygulamanın tüm süreçlerinde milton yapı  ustaları ile birlikte hatasız tamamlayarak, binanız için yapılan uygulamanın performansını ve ömrünü maksimum seviyeye çıkartacaklardır.

 

milton yapı’nın sektördeki sunduğu  farklı ayrıcalığı ile dış cephe boyası işçilik fiyatları ile birlikte uygulama teklif fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan  numaralı bizlere ulaşabilirsiniz.

 

BOYA NEDİR

 

Boya dört ana maddeden oluşur. Bunlar pigmentler, bağlayıcılar, kimyasal katkılar ve çözücüler dir. 

 • Pigmentler : Toz halindeki katı taneciklerdir. Boyaya, örtücülük, renk, dayanıklılık ve parlaklık özelliklerini verirler.

 • Bağlayıcılar : Pigmentleri bir arada tutar ve boya filmini meydana getirirler. Boyaya, yapışma, sertlik, sağlamlık, dış etkenlere karşı dayanıklılık özelliklerini verirler. 
   

 • Kimyasal Katkılar : Boyanın özelliklerini iyileştirmek için kullanılır. Örneğin; küfe dayanıklılık ve akışkanlık gibi. 

 • Çözücüler : Uçucudur ve boya uygulanırken, boyanın özelliklerini değiştirmeden inceltici görevi görürler. 
   

DIŞ CEPHE BOYA ÇEŞİTLERİ

 

 • Akrilik Dış Cephe Boyaları : Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı, son kat dış cephe boyasıdır. Yüksek alkali direncine sahip, güneş ışınlarına, yağış, nem ve deniz kıyısındaki tuzlu neme karşı son derece dayanıklıdır. Kolay sürülen, iyi örtücülük sağlayan, koruyucu ve dekoratif bir boyadır. 
   

 • Silikonlu Dış Cephe Boyaları : Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı,  silikonlu dış cephe boyasıdır. Yüksek su itici özelliğiyle yüzeyin su geçirmesine izin vermez. Yüksek alkali direnci ile rutubete, neme ve tuzlu suya karşı dayanıklıdır. Güneş ışınlarının boya filmini deforme etmesini ve renk değiştirmesini önleyerek uzun süreli kullanıma olanak verir. İçeriğindeki silikon sayesinde yüzeye nefes alma imkanı vererek biriken nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini engeller. 
   

 • Grenli Dış Cephe Boyaları : Su bazlı, akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı, silikonlu ince desenli rulo ile uygulanan, rulo ile desen verilen, grenli mat dış cephe boyasıdır. Kendi kendini yıkama  özelliği ile  yağmurun yüzeye nüfuz etmeden akmasını sağlar ve yüzeydeki tozları temizler. Yüzeye nefes alma imkanı vererek biriken nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini engeller. 
   

 • Elastik Dış Cephe Boyaları : Akrilik esaslı elastik dış cephe boyasıdır, yüzeylere nefes aldırır dış etkilere ve kılcal çatlaklara karşı dayanıklıdır.

  DIŞ CEPHE BOYA RENK KARTELASI ÖRNEĞİ