ÇİNKO ÇATI KAPLAMALARI

ÇİNKO ÇATI KAPLAMALARI

ÇİNKO ÇATI KAPLAMALARI

Çinko çatı kaplaması, kaplama esaslı bir çatı örtü malzemesi olarak %10’dan sonsuz eğime kadar kullanılabilen, kurşun ve bakıra göre daha ekonomik bir malzemedir. Düşük eğimlerde kullanılabilmesi nedeniyle çatı hacminin büyümesine neden olmayan bu kaplama, çinko malzemenin dış etkilere dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir. Çinko levhalar 1,0×2,0 m boyutlarında üretilmektedir. Bu nedenle malzemeyi iyi kullanmak için çinko ile kaplanacak bir çatıda çatının kaplama genişlikleri ve uzunlukları bu boyuta bağı olmak zorundadır.

Çinko kaplı tek yüzeyli basit bir çatıda, çatı yüzeyi eğimli ve eğime dik doğrultuda çinko levha boyutuna ve yapılacak eklere göre belirli parçalara ayrılır. Çatı yüzeyi eğime dik doğrultuda ekler göz önüne alınarak yaklaşık 80-90 cm’de bir parçalara ayrılmalıdır. Eğim doğrultusundaki diğer boyut, yine aynı gerekçelerle bir ek yapılaması gerektiğinden, 185-190cm olacaktır.

Çinko levha kalınlıkları 0,50-0,95 mm; bakır levha kalınlıkları ise 0,50-1,30mm kalınlığındadır. Çinko ve bakır çatı kaplamalarında levhaların bağlantı noktalarında detaylar aynıdır. Çinko levhalar kalınlıktan daha çok 8, 10, 12, 14 gibi numaralarla anılırlar.

Çinko kaplama daima lamba-zıvanalı tahta kaplama üzerine yapılmalıdır. Aksi durumda tahtaların çalışması sonucunda metal kaplama zarar görebilir.

Çinko kaplamanın doğrudan beton yüzey üzerine yapılması durumunda, kenetlerin tespit edilebilmesi için beton içinden çıkmayacak şekilde konik çıtalar suya karşı bitümlenerek 50cm eksen aralığı ile eğime paralel olarak beton içinde bırakılmalıdır. Betonun yüzeyinin pürüzsüz ve düzgün olması için beton yüzeyi çelik mala ile çimento tozu dökülerek perdahlanmalıdır. Betonun priz yapıp yeterli düzeyde kurumasından sonra kumsuz bir bitümlü karton serilmelidir. Betonarme döşeme üzerine doğrudan metal kaplama yapılabileceği gibi, betonarme döşeme üzerine eğim doğrultusunda latalar yerleştirilip, üzerine tahta kaplama yapılarak ve ara boşluğa da ısı yalıtımı yerleştirilerek de metal kaplama yapılabilir, daha sonra çinko kaplama işlemine geçilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir