ÇATILARDA DİLATASYON DERZLERİ

ÇATILARDA DİLATASYON DERZLERİ

ÇATILARDA DİLATASYON DERZLERİ

Bina çatıları teras veya meyilli çatı olarak düzenlenebilir. Dilatasyon derzi teras çatı veya meyilli kaplamalı çatı şekillerinde ayrı detaylarla düzenlenir. Teras çatı, üzerinde yürünebilen şekilde ise derz arası bakır levha ile kaplandıktan sonra üzerine asfaltlı, katranlı, bitümlü maddeler dökülür ve geçirimsiz hale getirilir. Bunun üzerine de suya ve ısıya karşı yalıtıcı gereçler serilir. Derz aralarında bu gereçler kıvrılır.

Yalıtım katmanının üzerine koruyucu beton atılarak üzerine döşeme kaplaması uygulanır. Üzerinde yürünemeyen teras çatılar ise derz üzeri döşeme yüzeyinden daha yüksekte tutulur. Çatıda olduğu gibi derz kapama gereci iki tarafa meyilli yapılır. Meyili düzenleyebilmek için lama demirleri takozlar ve çıtalar kullanılır. Kaplama malzemesi, çatı örtü gereçlerinden seçilir.

Meyilli çatılarda, çatı döşemesinin üzerine tek veya çift dikme konulur. Tek dikme konulduğunda çatı örtü malzemesi de tek olarak düzenlenir. Çift dikme konulması halinde, dikme üzerindeki kirişler ve mertekler ayrı ayrı düzenlenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir